przodozgryz

Ortodoncja Wrocław

Leczenie wad zgryzu

Czy przydatne?

przodozgryz

Przodozgryz jest rzadko występującą wadą zgryzu polegającą na wysunięciu dolnego łuku zębowego w stosunku do łuku górnego. Podczas zwarcia zębów widoczne jest wyraźne zachodzenie przednich zębów dolnych na przednie zęby górne. Mówiąc prościej: dolna szczęka jest zdecydowanie wysunięta w stosunku do szczęki górnej. Występowanie tego typu wad oscyluje wokół 9% w relacji do wszystkich wad zgryzu.

Wada ta ma swoje konsekwencje w wyglądzie rysów twarzy powodując wysunięcie na zewnątrz dolnej wargi i wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej. Poza kryteriami estetycznymi, przodozgryz często osłabia normalne funkcjonowanie przednich zębów i powoduje ich większe zużycie. Problemy z mówieniem, trudności w przeżuwaniu pokarmów, wystająca do przodu dolna warga i permanentne zapalenie gardła to także dolegliwości spowodowane przodozgryzem.

Prawie we wszystkich przypadkach przodozgryz wymaga leczenia ortodontycznego w gabinecie Clinimed, gdyż zaburza funkcje gryzienia i żucia, może powodować choroby przyzębia i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego, a także dlatego, że od osiągnięcia pewnego wieku można go korygować już tylko chirurgicznie. Dlatego najlepiej leczyć przodozgryz już u małych dzieci.