Tyłozgryz

Ortodoncja Wrocław

Leczenie wad zgryzu

Czy przydatne?

Tyłozgryz

Tyłozgryz to wada zgryzu objawiająca się cofnięciem w głąb jamy ustnej dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Widoczne jest to w rysach twarzy – dolna warga wywija się lub cofa. Tyłozgryz może być bardzo nieestetyczny. Ponadto bardzo niebezpieczny dla zdrowia naszych zębów, siekacze bowiem narażone są na przypadkowe uszkodzenia.

Tyłozgryz stanowi około 80% wszystkich rozpoznanych wad zgryzu w Europie. W znacznej większości przypadków jest to wada, którą nabywamy wraz z wiekiem, rzadko bywa dziedziczona.

Tyłozgryz najczęściej może występować z:

  • z wysunięciem siekaczy (protruzja),
  • z przechyleniem siekaczy (retruzja).

Leczenie ortodontyczne tyłozgryzu polega na wyrównaniu obu łuków za pomocą aparatów ortodontycznych. U pacjentów w okresie wzrostu wada ta jest korygowana jest za pomocą zewnętrznych aparatów ortodontycznych zakładanych na głowę, aparatów funkcjonalnych lub elastycznych. Niekiedy w ekstremalnych przypadkach u dorosłych, gdy rozwój został już zatrzymany, wymagana jest chirurgiczna korekcja szczęki.

Warto wiedzieć, że u dzieci około pierwszego roku życia, wysunięcie szczęki górnej jest zjawiskiem normalnym i może zniknąć wraz z wiekiem.