Bruksizm

Ortodoncja Wrocław

Leczenie wad zgryzu

Czy przydatne?

Bruksizm

Bruksizm jest chorobą polegającą na podświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Siły wyzwalające się w trakcie mimowolnego zgrzytania zębami są nawet o 10 razy większa niż te, których używamy podczas przeżuwania pokarmów. Prowadzi to do poważnych uszkodzeń zgryzu oraz w efekcie końcowym do zniszczenia otaczającej ząb kości i tkanki dziąseł. Inną poważną konsekwencją bruksizmu może być nawet uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Przyczyny: Przyczyna bruksizmu nie jest do końca znana. Bruksizm najczęściej występuje u małych dzieci i nasila się w czasie spania. W większości przypadków tyczy się osób młodych. U osób w dojrzałym wieku częstotliwość występowania tego schorzenia zdecydowanie maleje. U pacjentów powyżej 60. roku życia jest już prawdziwą rzadkością. Występowanie bruksizmu w zależności od źródeł dotyka od 8% do 20% populacji.

Naukowcy jednoznacznie nie określili przyczyn występowania tego schorzenia. Specjaliści w dziedzinie medycyny oraz psycholodzy doszli do wniosku, że na występowanie bruksizmu mogą mieć wpływ następujące czynniki:

  • wady zgryzu i jamy ustnej,
  • nieprawidłowo wyprofilowane wypełnienia ubytków,
  • źle dostosowane kształty mostów, koron czy protez,
  • uwarunkowanie genetyczne,
  • nieprawidłowości w działaniu ośrodków mózgu odpowiedzialnych za regulację ruchów żuchwy,
  • zakażenia pasożytami,
  • stres,
  • agorafobia.

Leczenie: Leczenie bruksizmu nie należy do łatwych. Można zastosować leczenie farmakologiczne, czyli zastosować leki uspokajające, które zmniejszają napięcie mięśni żwaczy. Można też sięgnąć po leki o działaniu przeciwzapalnym, a także posilić się psychoterapią. Jednak te metody są zwykle niewystarczające i konieczna jest wizyta u stomatologa. Stomatolog w gabinecie Clinident we Wrocławiu skoryguje powstałe nieprawidłowości zgryzu i uzupełni ubytki spowodowane bruksizmem. Zdarza się, że niezbędne będzie zastosowanie specjalnych szyn i płyt, które ograniczają ruchy żuchwy i chronią uzębienie przed zniszczeniem.