Usuwanie osadu z zębów

usuwanie nalotu z zębów Wrocław

Usuwanie nalotu z zębów we Wrocławiu

Usuwanie nalotu z zębów we Wrocławiu

Piaskowanie zębów jest jednym z zabiegów usuwania osadu z zębów i jest stosunkowo prostym zabiegiem higienicznym wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. Celem tego zabiegu jest oczyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych z trudnych do usunięcia osadów.

Nawet najdokładniejsze samodzielne czyszczenie zębów nie usunie wszystkich gromadzących się w ciągu dnia osadów. Gromadzą się one cały czas, barwiąc nasze zęby i przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych. Od naszych codziennych zabiegów i diety zależy jak szybko ten proces będzie postępował. Wiele z tych osadów ma właściwości wysoko barwiące. Największy wpływ mają: kawa, herbata, czerwone wino, ciemne barwiące potrawy, jak curry, dym tytoniowy. Wyeliminowanie takich produktów z naszej diety nie zlikwiduje problemu. Nawet nie barwiące potrawy osadzają się na zębach. Bardzo niebezpieczna jest główna przyczyna tworzenia się kamienia nazębnego, czyli płytka nazębna. Jest to także osad powstający zawsze, niezależnie co i kiedy jemy. Składa się on z resztek pokarmu, śliny i bakterii. Za każdym razem gdy szczotkujemy zęby pozbywamy się go. Jednak zawsze pozostają jego resztki w przestrzeniach międzyzębowych. Aby oczyścić dokładnie zęby z wszystkich osadów należy poddać się profesjonalnym zabiegom higienicznym, a przede wszystkim piaskowaniu zębów.

Piaskowanie zębów wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu. Jego głowica jest zaopatrzona w dyszę, z której pod ciśnieniem wystrzeliwana jest woda wymieszana z piaskiem stomatologicznym i powietrzem. Taki strumień skierowany na powierzchnię zęba dokładnie oczyszcza ją z osadów. Taki strumień dokładnie wypłukuje wszystkie osady z przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc.

Zabieg piaskowania zębów wiąże się z pewnym dyskomfortem. Piasek stomatologiczny ma słony smak, który może być bardzo nieprzyjemny dla niektórych Pacjentów. Dodatkowo ma on zazwyczaj cytrynowy posmak. Woda z piaskiem dentystycznym pod ciśnieniem może lekko podrażniać tkanki miękkie. Niestety całkowicie nie da się tego uniknąć, ponieważ skuteczność tego zabiegu jest związana ze sporym ciśnieniem strumienia czyszczącego. Są to nie do końca przyjemne wrażenie, lecz nie ma mowy o dolegliwościach stricte bólowych.

Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania tego zabiegu, to zazwyczaj zaleca się piaskowanie zębów raz na pół roku. Jednak nie jest to konieczne. Zależnie od indywidualnej podatności na powstawanie osadów nazębnych jest to okres od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. Powstawanie osadów jest cechą indywidualną i u każdego przebiega w innym tempie i różnej intensywności – u jednych mogą tworzyć się długo zalegające złogi miękkie, a u innych prawie natychmiast mogą one zamieniać się w kamień nazębny. Pewne jest jednak to, ze możemy wpływać na to własnymi działaniami. Opóźnimy powstawanie złogów nazębnych poprzez codzienne bardzo dokładne zabiegi higieniczne. Oprócz szczotkowania zębów należy używać także nici dentystycznych i płynów do płukania ust z działaniem przeciw odkładaniu się płytki nazębnej.

Piaskowanie zębów idealnie oczyszcza ich powierzchnię z osadów przebarwiających. Dlatego jest zaliczane do zabiegów stomatologii estetycznej. Niektóre osoby decydując się na wybielanie zębów już po tym zabiegu (który powinien być wykonany przed właściwym zabiegiem wybielania) zauważają wyraźną różnicę. Powierzchnia zębów staje się także znacznie gładsza, jakby wypolerowana. Dzięki temu nowe osady maja utrudnione zadanie – gładka powierzchnia utrudnia im przyleganie do powierzchni zębów.

Po zabiegu piaskowania zębów należy powstrzymać się z piciem herbaty, kawy i paleniem papierosów przez pierwsze kilka godzin. Oczyszczona powierzchnia zębów może okazać się bardzo chłonna i podatna na świeże przebarwienia. Odbudowa warstwy ochronnej trwa zazwyczaj około trzech godzin. Po tym czasie można juz powrócić do normalnej diety i nawyków.

Tematyka:

usuwanie osadów z zębów, usuwanie nalotów z zębów.

Zagadnienia: Usuwanie osadów i kamienia nazębnego Wrocław. Piaskowanie zębów we Wrocławiu przez stomatologa w gabinecie dentystycznym. Usuń kamień nazębny, usuń osad z zębów.