Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego Wrocław

Usuwanie osadu i nalotu z zębów

Usuwanie osadu i nalotu z zębów

Usuwanie kamienia nazębnego jest niezwykle ważne dla zdrowia naszych zębów i dla dobrego wyglądu. Dlatego zabieg usuwania kamienia nazębnego jest zarówno zabiegiem higienicznym jak i zabiegiem estetycznym.

Jak powstaje kamień nazębny?

W jamie ustnej cały czas rozwijają się bakterie, znajdują się resztki pożywienia i oczywiście ciągle jest ślina. To wszystko osadza się na powierzchni naszych zębów i tworzy płytkę nazębną. Codzienne zabiegi higieniczne, czyli szczotkowanie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczna i płukanie ust odpowiednimi płynami mają na celu usunięcie płytki nazębnej i zlikwidowanie niebezpiecznych bakterii. Jednak nie zawsze możemy dotrzeć do niektórych miejsc – przestrzeni międzyzębowych, miejsc pod dziąsłami i przy szyjkach zębów, niektórych powierzchni zębów. W takich miejscach pozostaje płytka nazębna, która z czasem zamienia się w kamień nazębny na skutek wysycenia związkami mineralnymi zawartymi w ślinie. Tworzy się twarda skorupa przylegająca do szkliwa zębów – kamień nazębny.

Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest takie ważne?

W kamieniu nazębnym w dalszym ciągu rozwijają się bakterie. Są to zazwyczaj bardzo niebezpieczne bakterie beztlenowe – właśnie one wydzielają niebezpieczne toksyny powodujące próchnicę, zapalenia dziąseł i paradontozę. Wszystkie te choroby są nieprzyjemne, nieestetyczne, groźne dla całego organizmu, a przede wszystkim prowadzą do utraty zębów. Usuwając kamień nazębny pozbywamy się najbardziej szkodliwego czynnika.

Usuwanie kamienia nazębnego jest też ważne ze względów estetycznych. Próchnica i paradontoza są zdecydowanie niekorzystne dla naszego wyglądu, nie wspominając o utracie zębów. Ale sam kamień nazębny jest także nieestetyczny. Najczęściej jest to żółty, a nawet brązowy, nalot w okolicach szyjek zębów. Bardzo często występuje razem z ciemnymi osadami nazębnymi.

Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego należy wykonywać w regularnych odstępach czasu. Kamień nazębny tworzy się praktycznie zawsze i u każdego człowieka - u jednych ludzi szybciej, u innych wolniej. Należy pamiętać o tym, że kamienia nazębnego nie usuniemy sami w domu – musi to zrobić dobry lekarz stomatolog we Wrocławiu. U osób, które są bardziej narażone na tworzenie nazębnych złogów twardych zabieg usuwania kamienia nazębnego należy wykonywać bardzo często, nawet co 3. – 4. Miesiące. Jednak zazwyczaj zaleca się usuwanie kamienia nazębnego raz na 6., a nawet 12. Miesięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem stomatologiem CLINIMED Wrocław i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, aby dokładnie określić jak często należy usuwać kamień nazębny. Jego tworzenie się jest cechą indywidualną.

Jakie są metody usuwania kamienia nazębnego?

Istnieje kilka metod na usuwanie kamienia nazębnego. Wszystkie muszą być wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez lekarza stomatologa.

Ręczne usuwanie kamienia nazębnego – polega na ręcznym odrywaniu kamienia nazębnego od powierzchni zębów – używa się do tego specjalnych narzędzi stomatologicznych zwanych skalerami. Maja one odpowiednio wyprofilowane końcówki, które ułatwiają usuwanie kamienia nazębnego.

Mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego – skaler do mechanicznego usuwania kamienia nazębnego wprawia swoja końcówkę (specjalne frezy i wiertła) w drgania o wysokiej częstotliwości. Końcówka skalera przyłożona do kamienia nazębnego kruszy do i odłupuje od powierzchni zęba, a strumień wody chłodzi ją i wypłukuje drobinki kamienia.

Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków – skaler ultradźwiękowy poprzez swoją końcówkę emituje ultradźwięki. Ultradźwięki wprawiają kamień nazębny i wodę otaczającą ząb w drgania, które rozbijają złogi kamienia nazębnego. Jest to najwygodniejsza i najdokładniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego jest całkowicie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla naszych zębów. Podczas usuwania kamienia nazębnego możemy odczuć lekki dyskomfort – sam zabieg może być odrobinę nieprzyjemny, jednak nie stanowi on zagrożenia dla naszego zdrowia.

Tematyka:

Usuwanie osadu mazębnego, usuwanie nalotu na zębach, usuwanie kamienia z zębów, oczyszczanie zębów z osadu.

Zagadnienia: Czyszczenie zębów z nalotu i osadu we Wrocławiu. Usuwanie kamienia z zębów, nalotu i osadu nazębnego ultradźwiękami.