Periodontolog Wrocław

Periodontolog Wrocław

Periodontologia we Wrocławiu

Periodontologia we Wrocławiu

Periodontologia jest specjalizacją stomatologii, która zajmuje się chorobami tkanek przyzębia (dziąseł) i błony śluzowej jamy ustnej. Choroby przyzębia najczęściej spowodowane są nieprawidłowym dbaniem o higienę jamy ustnej. Może to być spowodowane nie tylko zaniedbaniem, ale również nieprawidłowym położeniem zębów, dziąseł, czy ogólnie błony śluzowej w jamie ustnej, uniemożliwiające odpowiednie dbanie o higienę. W wyniku osadzania się płytki nazębnej powstaje kamień nazębny. Jest on zbudowany z resztek pokarmowych, śliny i bakterii, które z czasem ulegają wysyceniu minerałami – skamienieniu. W kamieniu nazębnym rozwijają się bakterie, które wydzielają toksyny wywołujące stan zapalny dziąseł. Dziąsła na początku są nadwrażliwe, zaczerwienione, mogą krwawić podczas szczotkowania. Następni zaczynają się cofać, odchodzić od korzeni zębów, szyjki i korzenie zostają odsłonięta. Kolejnym etapem choroby przyzębia (paradontozy) jest powolne rozpuszczanie kości, w której umieszczone są zęby. Zęby ulegają rozchwianiu, a w końcowym etapie wypadają. Periodontologia zajmuje się właśnie zapobieganiem i leczeniem paradontozy jak i wszystkich innych chorób błony śluzowej jamy ustnej – afty, grzybice, zapalenia.

Leczenie zapalenia przyzębia rozpocząć należy od szczegółowego instruktarzu dbania o higienę jamy ustnej. Lekarz periodontolog pokazuje na modelach jak dokładnie powinno się szczotkować zęby – metodę należy dobrać indywidualnie do Pacjenta, w zależności od stanu zębów, przyzębia, jak i zdolności manualnych. Zademonstruje w jaki sposób oczyszczać przestrzenie międzyzębowe i inne trudno dostępne miejsca. Periodontolog doradzi jakich past do zębów i płynów do płukania ust używać, aby poprawić higienę jamy ustnej.

Jeśli choroba jest na wczesnym etapie wystarczą tylko podstawowe zabiegi higieniczne wykonane przez lekarza: skaling, piaskowanie i usuwanie osadów. Jednak im bardziej rozwinięta choroba, tym będzie ich więcej i będą one bardziej skomplikowane.

Jeśli kieszonki dziąsłowe są już mocno pogłębione, a na odsłoniętych korzeniach zębów zaczął osadzać się kamień i rozwijać bakterie, niezbędny jest zabieg kiretażu. Polega on na mechanicznym oczyszczeniu korzeni zębów z kamienia i osadów. Często dotarcie do niektórych miejsc jest utrudnione przez dziąsło. W takim wypadku należy wykonać niewielki zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu dziąsła i odsłonięciu korzeni zębów. Na ranę zakłada się szwy, które są zdejmowane po około siedmiu dniach. Ten zabieg wykonuje się, gdy wymagane jest oczyszczenie powierzchni korzenia znajdujących się głęboko pod dziąseł. Usuniecie czynników zapalnych przyspiesza gojeni i regenerację tkanek przyzębia.

Bardzo ważnymi zabiegami wspomagającymi leczenie daleko posuniętych chorób przyzębia są gingivoplastyka i sterowana regeneracja kości. Są to zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Gingivoplastyka polega na operacyjnej regeneracji dziąseł i innych tkanek miękkich w okolicach zębów. Natomiast sterowana regeneracja kości odbudowuje kości przyzębia, w których osadzone są zęby. Dzięki temu rozchwiane zęby zostają na nowo utwierdzone w tkance kostnej.

Mocno rozchwiane zęby, które mają dużą szansę na samoistne wypadanie, muszą na nowo odbudować połączenia z kością. Dlatego usztywnia się je za pomocą odpowiednich szyn przytwierdzanych na stałe po wewnętrznej stronie zębów – szynowanie zębów. Jest to działanie analogiczne do usztywniania przykładowo złamanej ręki – jeśli nie będzie usztywniona kości nie zrosną się, a jeśli się zrosną zrobią to w nieodpowiedni sposób.

Podstawową metodą walki z paradontozą jest profilaktyka i częste wizyty kontrolne u lekarza periodontologa. Na choroby przyzębia jesteśmy coraz bardziej podatni wraz z wiekiem. Często poza niedostateczną higieną jamy ustnej paradontozę mogą wywoływać także inne czynniki. Są nimi choroby ogólne osłabiające odporność organizmu, cukrzyca, osteoporoza. Duży wpływ na pojawianie się zapaleń dziąseł i w dalszym efekcie paradontozy ma tryb życia wywołujący długotrwały stres, palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta i ogólnie niezdrowy tryb życia. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się po poradę do lekarza periodontologa.

Odsłonięte szyjki zębowe

Jest to jeden z objawów postępującej paradontozy. Jeśli towarzyszy temu krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, możemy być pewni, że to właśnie zapalenie przyzębia, które może się rozwinąć w zaawansowana paradontozę. Szyjki zębów odsłaniają się coraz bardziej wraz z wiekiem, jednak jest to prawie niedostrzegalne. Jeśli szyjki odsłoniły się szybko, w widoczny sposób powinno nas to bardzo zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza stomatologa.

Pierwszą oznaka zapalenia dziąseł, które jest pierwszym stadium paradontozy, jest krwawienie podczas szczotkowania i nadwrażliwość dziąseł. Jeśli zauważymy, że podczas szczotkowania dziąsła lekko krwawią w żadnym wypadku nie możemy przestać używać szczoteczki. Możemy jedynie wymienić dotychczas używana na szczoteczkę o miękkim włosiu. Codzienne zabiegi higieniczne są niezwykle ważne w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych. Szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej nie szkodzi, a wręcz przeciwnie – zdecydowanie pomaga.

Odsłanianie się szyjek zębowych jest powodowane przez toksyny, które są wydzielane przez bakterie. Te bakterie rozwijają się w płytce nazębnej – bezbarwny lub żółtawy nalot na zębach składający się z resztek pokarmowych, śliny i bakterii – oraz kamieniu nazębnym, który powstaje z płytki. Podrażnione dziąsła przechodzą stan zapalny, a jeśli trwa on wystarczająco długo zaczynają odchodzić od zębów i coraz bardziej odsłaniać szyjki zębowe. Na odsłoniętych szyjkach i korzeniach zębów osadzają się naloty z pokarmu i bakterie. Wytwarzają one coraz więcej toksyn, dodatkowo są osłonięte częściowo przez dziąsło i kamień nazębny, więc nic im nie zagraża – choroba zaczyna postępować znacznie szybciej. Jeśli nie zajmie się tym specjalista (lekarz periodontolog) w ostateczności utracimy zęby.

Podczas wizyty u periodontologa zostaniemy dokładnie zbadani, a lekarz doradzi nam jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej i jakich preparatów najlepiej używać. Są to najczęściej pasty do zębów o dużej zawartości fluoru, płyny do płukania ust z działaniem przeciw osadzaniu się płytki nazębnej, odpowiednie nici i szczotki do zębów. Ważna jest także odpowiednie szczotkowanie zębów – ruchem od dziąsła do wierzchołka zęba, tak jakbyśmy naciągali dziąsła na koronę zęba.

W zaawansowanych przypadkach niezbędne mogą okazać się profesjonalne zabiegi higieniczne. Polegają one na dokładnym oczyszczeniu zębów, korzeni i przestrzeni międzyzębowych z osadów i kamienia nazębnego. Ułatwi to i przyspieszy powrót dziąseł na właściwe miejsce. Niektóre z zabiegów jak skaling czy kiretaż mogą okazać się odrobinę nieprzyjemne, jednak warto poświęcić chwile niewygody dla zdrowych zębów. Zabiegi te polegają na oczyszczeniu zębów i korzeni zębów pod dziąsłami z kamienia nazębnego. Dodatkowo podczas kiretażu lekarz dezynfekuje powierzchnie korzeni zębów, aby zlikwidować wszystkie czynniki zapalne, którymi są najczęściej bakterie.

Należy pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest najważniejszym elementem terapii periodontologicznej. Jednak warto także zastanowić się nad poprawą trybu życia, wyeliminować stres, zadbać o dietę i kondycję, zrezygnować z wyniszczających organizm używek. To są elementy, które wpływają na zdrowie całego organizmu, nie tylko zębów. Dlatego warto o to zadbać.

Recesja/cofanie się dziąseł

Cofanie się dziąseł (recesja dziąseł) polega na cofaniu się dziąseł i odsłanianiu szyjek i korzeni zębów. Najczęstsza przyczyną recesji dziąseł jest choroba przyzębia – paradontoza. Rozpoczyna się ona lekką nadwrażliwością dziąseł i krwawieniem przy lekkim ucisku, najczęściej podczas szczotkowania. Cofnięte dziąsła odsłaniają korzenie zębów i narażają je na działanie czynników zewnętrznych. Korzeni zębów nie pokrywa szkliwo, dlatego stają się one bardzo wrażliwe na ekstremalne temperatury, smaki kwaśni i słodki. Może też dokuczać ból zębów.

Choroby przyzębia najczęściej są spowodowane przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Niektóre osoby mogą być bardziej na nie bardziej podatne, dlatego powinny zwrócić na to większa uwagę. Często układ samych zębów i nieprawidłowo ułożone wiązadła warg i języka mogą powodować trudności w dokładnym czyszczeniu – w takim wypadku należy zasięgnąć porady u lekarza ortodonty lub chirurga stomatologa. Innymi przyczynami mogą być: nieprawidłowa dieta, źle wykonane uzupełnienia protetyczne, a także wiek.

Na zębach u każdego człowieka osadza się płytka nazębna. Nie można tego uniknąć, jedynym sposobem na pozbycie się jej, są częste i dokładne zabiegi higieniczne. Płytka nazębna jest to bezbarwny lub żółtawy nalot na zębach. Składa się z resztek pokarmu, śliny i bakterii. Jeśli dojdzie do znacznego namnożenia tych bakterii zaczynają one wydzielać znaczne ilości toksyn, które podrażniając dziąsła wywołują stany zapalne. Idealnym schronieniem dla bakterii jest właśnie nie usuwana płytka nazębna, która szybko może ulec mineralizacji, czyli skamienieniu. W taki właśnie sposób powstaje kamień nazębny, który stanowi idealne i bezpieczne środowisko dla rozwoju bakterii. Podrażnione dziąsła zaczynają się cofać i odchodzić od korzeni zębów. Kieszonka dziąsłowa zostaje pogłębiona, a bakterie mogą bezpiecznie rozwijać się między dziąsłem, a korzeniem zębów. W ten sposób choroba zaczyna postępować w bardzo szybkim tempie, aż nie leczona spowoduje wypadanie zębów.

Podstawowym postępowaniem przy leczeniu recesji dziąseł jest jak najlepszy dbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli dziąsła zaczynają krwawić podczas ich mycia, pod żadnym względem nie można zrezygnować ze szczotkowania. Należy wymienić szczotkę na taką z miękkim włosiem i zmienić sposób szczotkowania. Zęby należy szczotkować ruchem „naciągającym” dziąsła na zęby, czyli od dziąsła w kierunku wierzchołka zęba. Bardzo ważne jest regularne szczotkowanie, co najmniej 3 razy dziennie. Trzeba także dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe odpowiednimi nićmi dentystycznymi. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich płynów do płukania ust, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej.

Są to zabiegi wykonywane samodzielnie przez Pacjenta. Natomiast wymagane są także profesjonalne zabiegi higieniczne, które może wykonać jedynie lekarz stomatolog. Oczyści on zęby z kamienia nazębnego (skaling), dokładnie oczyści przestrzenie międzyzębowe i wygładzi powierzchnię zębów, co zapobiegnie szybkiemu osadzaniu się kamienia (piaskowanie i polerowanie). Jeśli dziąsła są mocno cofnięte wymagane będzie także oczyszczenie powierzchni korzeni zębów – jest to zabieg kiretażu. Lekarz periodontolog poinstruuje w jaki sposób należy czyścić zęby i dbać o higienę jamy ustnej, aby choroba się cofnęła (dziąsła powróciły na swoje miejsce) i żeby już nie powróciła. W wyjątkowych przypadkach wymagana może być interwencja chirurga stomatologicznego i niewielkie zabiegi, które znacznie poprawią warunki w jamie ustnej.

Jeśli cierpimy na recesję dziąseł bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa. Niektórzy są bardziej podatni na choroby przyzębia i odkładanie się kamienia. W takich przypadkach wizyty kontrolne muszą być częstsze i zazwyczaj połączone z profesjonalnymi zabiegami higienicznymi. Nie zawsze możemy o to zadbać domowymi sposobami, dlatego pomoc specjalisty często okazuje się niezastąpiona. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza periodontologa.

Tematyka:

periodontologia wrocław, leczenie dziąsła wrocław, choroba dziąsła, periodontolog wrocław.

Zagadnienia: Periodontolog leczy potocznie dziąsła, czyli choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Leczenie dziąsła Wrocław. Periodontologia Wrocław. Choroby dziąseł.