Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna Wrocław

Chirurg stomatologiczny we Wrocławiu

Chirurg stomatologiczny we Wrocławiu

Chirurgia stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii. Chirurg stomatolog zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i tkanek sąsiadujących. Istnieje wiele ciężkich przypadków, których leczenia musi podjąć się chirurg stomatolog. Zakres umiejętności i uprawnień nie pozwalają na podjęcie działań przez lekarza stomatologa. Dokładnie tak samo jest w przypadku, gdy dostajemy skierowanie do chirurga od lekarza ogólnego.

Najczęstsze przypadki wymagające interwencji chirurga stomatologa:

 • Ekstrakcje zębów – jest to najczęstszy zabieg wykonywany przez chirurga stomatologa. Potocznie nazywany usuwaniem, lub bardziej drastycznie, choć niesłusznie: wyrywaniem zębów. Ekstrakcje dotyczą wszystkich przypadków – zębów zatrzymanych, uszkodzonych, ósemek, ekstrakcje z powodu wskazań ortodontycznych.
 • Odsłanianie zębów zatrzymanych – polega to na odsłonięciu zęba, który z jakiegoś powodu nie cały przebił się przez dziąsło i jego wzrost został zatrzymany. Takiego zęba należy odsłonić i umożliwić mu ułożenie się w prawidłowej pozycji. Zatrzymane zęby mogą być przyczyną poważnych stanów zapalnych i powodować fatalne w skutkach powikłania.
 • Zabiegi plastyki połączenia zatok szczękowych z jamą ustną – nieprawidłowa plastyka tych połączeń może być przyczyną powracających stanów zapalnych, częstych dolegliwości bólowych jak i innych powikłań. Układ zatok i kości jest ściśle powiązany z prawidłowym rozwojem zębów i narządu żucia. Jeśli zostaną stwierdzone zaburzenia i nieprawidłowości najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.
 • Leczenie ropni i przetok – W okolicach jamy ustnej, a zwłaszcza zębów mogą powstawać ropnie i przetoki. Jeśli są one bardzo poważne jedyną możliwością ich leczenia pozostaje interwencja chirurgiczna. W znacznym stopniu skróci to czas rehabilitacji Pacjenta i zminimalizuje możliwość powikłań.
 • Resekcje wierzchołka korzenia zęba, hemisekcje – Ten zabieg jest konieczny w przypadku zapalenia wierzchołka korzenia zęba. Wierzchołek korzenia usuwa się wraz ze zmienionymi zapalnie tkankami w jego otoczeniu. Dzięki temu ząb udaje się jeszcze zachować.
 • Przygotowanie podłoża protetycznego pod leczenie protetyczne – Na podłożu protetycznym (wnętrze jamy ustnej, które będzie miało styczność z przyszła protezą zębową) często powstają zmiany tkanki miękkiej. Mogą rozwijać się fałdy włókniste, guzy i brodawczaki, które będą uniemożliwiać wykonanie protezy. Takie przypadki występują u Pacjentów z długotrwałym bezzębiem całkowitym. Zmiany błony śluzowej i guzy kostne usuwa się chirurgicznie.
 • Podcinanie wędzidełek warg i języka – Nieprawidłowe przyczepy wędzidełek warg i języka mogą powodować przesuwanie się zębów, utrudniać czyszczenie jamy ustnej, być przyczyną częstych stanów zapalnych i utrudniać wykonanie uzupełnienia protetycznego.
 • Pogłębianie dna przedsionka jamy ustnej – Tak jak w przypadku nieprawidłowego przyczepu wędzidełek, zbyt płytki przedsionek jamy ustnej może być przyczyną wielu dolegliwości.
 • Leczenie niektórych przypadków nowotworów jamy ustnej.
 • Odbudowa tkanek – Jest to bardzo szeroki zakres zabiegów: przygotowanie pod leczenie implantologiczne – regeneracja kości; leczenie ciężkich przypadków periodontologicznych – regeneracja dziąseł i tkanek miękkich, regeneracja tkanek przyzębia. Wszystkie te zabiegi wymagają specjalistycznej wiedzy i odpowiednich materiałów.
 • Operacyjne usuwanie torbieli twarzoczaszki.
 • Leczenie złamań kości szczęki i żuchwy.
 • Operacyjne leczenie chorób szczęk, żuchwy, ślinianek i stawu skroniowo-żuchwowego.

Usuwanie ósemek

Ósemki – ostatnie zęby trzonowe – wyrzynają się najczęściej między 17 a 25 rokiem życia. Są zębami, które sprawiają najwięcej problemów. W niektórych przypadkach rosną prawidłowo, jednak najczęściej już na początku wzrostu są ułożone nieprawidłowo. Bardzo często mają zaskakujące kształty - są to zęby całkowicie nieprzewidywalne i u każdego zachowujące się zupełnie inaczej. U wielu osób ósemki nie występują wcale.

Najczęstszymi wskazaniami do usunięcia ósemek są:

 • Próchnica – ósemki są najczęściej położone w trudno dostępnym miejscu. Nawet jeśli rosną prawidłowo, to dotarcie do nich szczoteczką sprawia wiele trudności, nie mówiąc już o częstych przypadkach nieprawidłowego położenia tych zębów. Gromadzące się resztki pokarmu, ślina, bakterie przyczyniają się do szybkiego rozwoju próchnicy. Leczenie zachowawcze ósemek jest zazwyczaj bardzo utrudnione, podobnie jak ich codzienne czyszczenie. Dodatkowo najczęściej dochodzi do szybkich nawrotów próchnicy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich usunięcie jeśli pojawia się większe problemy z próchnicą.
 • Częste stany zapalne – tak jak w przypadku próchnicy, główną przyczyną są resztki pokarmowe, osadzająca się ślina i rozwijające się tam bakterie – ogólnie problemy z zachowaniem odpowiedniej higieny okolic ósemek. Powoduje to szybki rozwój kamienia nazębnego, podrażnienia dziąseł przez rozwijające się bakterie, aż do poważnych stanów zapalnych. Objawiają się ostrym bólem, nieświeżym oddechem, obrzękiem, a czasem szczękościskiem. Nie leczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości, rozprzestrzeniania się stanu zapalnego na tkanki sąsiednie. Konsekwencją będzie także utrata zęba (najczęściej niejednego), jednak poprzedzona nieznośnymi dolegliwościami bólowymi.
 • Wskazania ortodontyczne – ósemki są najczęstszą przyczyną stłaczania się zębów – nie ma na nie miejsca w szczęce, czy żuchwie, więc rozpychają się powodując przesuwanie się innych zębów. Aby zapobiec powrotowi już wyleczonych wad w wieku młodzieńczym należy usunąć ósemki. Tak samo postępuje się przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego u osób dorosłych – tworzy się miejsce na przesuwanie się innych zębów do prawidłowych pozycji.
 • Wskazania protetyczne – Wykonywanie uzupełnień protetycznych może być utrudnione w przypadku występowania ósemek. Także wyżynanie się ósemek pod protezą, czy w pobliżu uzupełnienia protetycznego może powodować podrażnienia. Może także przyczynić się do uszkodzenia uzupełnienia protetycznego.
 • Tworzenie torbieli (cyst) – Nieprawidłowo wyrżnięte ósemki mogą powodować częste powstawanie torbieli – są one powodowane przez różne infekcje, które są zamykanie przy zębie i nie mogą znaleźć ujścia. Rozrastająca się cysta powoduje rozpuszczanie kości i ich osłabienie. Wszystkie tkanki wokół zęba zostają wchłonięte przez cystę. Może to doprowadzić do patologicznych złamać szczęki lub żuchwy, ostrych stanów zapalnych i poważnych powikłań ogólnoustrojowych.

Przebieg zabiegu usunięcia ósemek:

Ósemki usuwa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Gdy znieczulenie miejscowe zaczyna działać chirurg stomatolog rozcina dziąsło przy zębie i odpowiednimi narzędziami rozbija ząb na mniejsze fragmenty. Dzięki temu może swobodnie usunąć mniejsze fragmenty nie ryzykując uszkodzenia tkanek przyzębia. Ranę po zębie (zębodół) należy dokładnie oczyścić z fragmentów zęba. Jeśli rana jest duża uzupełnia się kość odpowiednim materiałem kościozastępczym – przyspiesza to regenerację kości i gojenie się rany. Po zabiegu na ranę zakłada się szwy, które należy zdjąć po około 7 dniach.

Po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia powikłań i wydłużenia procesu gojenia. Należy bezwzględnie powstrzymywać się od palenia tytoniu i spożywania alkoholu przez pierwsze trzy dni po zabiegu. Ograniczyć spożywanie gorących i zimnych napoi i pokarmów (wszystko powinno być letnie). Należy uważać żeby nie wypłukać skrzepu znajdującego się w ranie – stanowi on naturalny opatrunek i bez niego rana nie zagoi się. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z chirurgiem stomatologiem.

Ekstrakcja zębów mądrości

Zębami mądrości potocznie nazywa się ostatnie zęby trzonowe. Nie każdy ma zęby mądrości i nie jest to związane z ich nazwą. U niektórych rosną całkowicie prawidłowo i nie sprawiają problemów, a u niektórych nie wyrzynają się wcale. Najczęściej jednak wyrzynają się nie w pełni, pod nieprawidłowym kątem, rozpychają i przesuwają zęby sąsiednie, lub nie przebijają dziąsła i wrastają pod inne tkanki. W przypadkach, gdy zęby mądrości zaczynają dokuczać i przeszkadzać należy je usunąć. Do niedawna zalecało się bezwzględną ekstrakcją zębów mądrości, jednak teraz odradza się ich usuwanie w przypadku gdy rosną one prawidłowo i nie powodują żadnych dolegliwości. Zęby mądrości ujawniają się zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia. Jednak problemy z nimi mogą występować od rozpoczęcia ich wyrzynania, aż do końca życia, lub usunięcia tych zębów.

Wskazania do ekstrakcji zębów mądrości:

 • Próchnica – Samo położenie, nawet prawidłowe, zębów mądrości jest wyjątkowo niefortunne. Są to ostatnie zęby w łuku, na samym końcu, zazwyczaj trochę wyżej niż siódemki, często lekko z boku. Najczęściej niezwykle trudno jest do nich dotrzeć szczoteczką do zębów, czy jakimkolwiek innym narzędziem do codziennej higieny jamy ustnej, nawet mimo najszczerszych chęci. Często nawet stomatolodzy mogą mieć problemy z wygodnym dostępem do nich. Utrudnione czyszczenie sprzyja osadzaniu się resztek pokarmowych, śliny, kamienia nazębnego i w znacznym stopniu ułatwia rozwój niebezpiecznych bakterii. Te właśnie bakterie powodują próchnicę. Utrudniony dostęp do zębów mądrości utrudnia ich prawidłowe leczenie. Dlatego te zęby są najczęściej atakowane przez próchnicę i tak samo często robi to ponownie, juz po pierwszym wyleczeniu. Bardzo zniszczone zęby niestety muszą być usunięte.
 • Zapalenia dziąseł – Ich przyczyną są bakterie, dokładnie tak jak w przypadku próchnicy – zęby mądrości znajdują się w niedostępnym miejscu, szybko powstające osady i kamień nazębny jest idealnym siedliskiem bakterii. Rozwijające się bakterie wydzielają toksyny, a one z kolei podrażniają dziąsła wywołując ich zapalenie. Bardzo często zęby mądrości są częściowo przykryte fałdą dziąsłową. Takie dziąsło stanowi dodatkowe miejsce gromadzenia się zanieczyszczeń. Długotrwałe zapalenie dziąsła, oprócz dolegliwości bólowych, prowadzi do osłabienia tkanek przyzębia. W wyniku działania toksyn wydzielanych przez bakterie, tkanki przyzębia (dziąsło, kości wyrostka zębodołowego) ulegają osłabieniu i cofnięciu. Ząb w ostateczności może wypaść, natomiast stan zapalny może przenieść się na tkanki sąsiednie, osłabiając inne zęby i kości szczęk.
 • Tworzenie torbieli i ropni – Te dolegliwości występują najczęściej gdy zęby mądrości nie całkiem przebiją się przez dziąsło, lub zostaną zatrzymane (rosną, ale nie wydostają się spod dziąsła). Wokół takiego zęba może powstać torbiel – bakterie wytwarzające toksyny powodują gromadzenie się płynów wokół zęba. To może doprowadzić do zapalenia ropnego, lub rozwijać się jako torbiel. Zapalenie ropne najczęściej szuka ujścia na zewnątrz, natomiast torbiel coraz bardziej się rozszerza pochłaniając tkankę kostną. To może doprowadzić do patologicznych złamań kości.
 • Wskazania ortodontyczne – Zęby mądrości często są główna przyczyną stłoczenia zębów – nie ma na nie miejsca, więc zaczynają napierać na zęby sąsiednie, przesuwają je i powodują ich wychylenia i rotacje. Usuwa się je także po to, aby zrobić miejsce na inne zęby przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dzięki usunięciu ostatnich zębów trzonowych powstaje miejsce na przesuwanie innych zębów. Bardzo często zęby mądrości rosną w bok, do przodu lub do tyłu. Wtedy mogą powodować różne podrażnienia policzków, języka, czy napierać na inne zęby powodując nieznośny ból.
 • Wskazania protetyczne – Przed przystąpieniem do wykonania protezy zębowej należy upewnić się, czy zęby mądrości już się wyrznęły, czy nie znajdują się pod dziąsłem i czy nie będą w znacznym stopniu utrudniać protezowania.
 • Zatrzymany ząb, ząb mądrości wrastający pod inne zęby – Te zęby są wyjątkowo nieprzewidywalne. Mogą zacząć rosnąć pod najróżniejszymi kątami i przybierać najróżniejsze kształty. Dlatego należy je kontrolować poprzez zdjęcia RTG w razie pojawienia się jakichkolwiek oznak ich rozwoju. Mogą one wrastać pod inne zęby, w głąb kości, czy w kierunku policzka. Może to być bardzo niebezpieczne, a na pewno bolesne.

Przebieg zabiegu ekstrakcji zębów mądrości

Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg stomatolog musi się upewnić jak dokładnie wygląda ząb. W tym celu wykonywane jest kontrolne zdjęcia RTG. Na nim widać dokładne położenie zęba jak i kształt korzeni. Zabieg jest wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne. Gdy znieczulenie zaczyna działać chirurg stomatolog nacina dziąsło i za pomocą specjalnych narzędzi rozbija ząb na mniejsze fragmenty. Jest to najwygodniejsza i najbezpieczniejsza metoda – ząb jest po kawałku usuwany z zębodołu, co minimalizuje uszkodzenia tkanek sąsiednich i umożliwia szybkie gojenie rany. Po dokładnym oczyszczeniu zębodołu z resztek korzeni i odkażeniu rany, zakładane są na nią szwy. Jeśli ubytek kostny po zębie jest rozległy, wypełnia się go odpowiednim materiałem kościozastępczym. Po zabiegu, gdy rana nie krwawi obficie i powstanie w niej skrzep Pacjent może udać się do domu.

Po zabiegu ekstrakcji zębów mądrości należy zastosować się do kilku wskazań chirurga stomatologa. Ignorowanie ich najczęściej prowadzi do poważnych powikłań. Należy bezwzględnie powstrzymać się od palenia tytoniu i spożywania alkoholu przez pierwszych kilka dni od zabiegu. Nie wolno pić ani jeść gorących lub zimnych rzeczy – wszystko musi być letnie. Należy utrzymywać okolice rany w bezwzględnej czystości. Nie wolno szczotkować rany ani jej okolic aż do zdjęcia szwów – w ten sposób możemy wypłukać skrzep, który jest naturalnym opatrunkiem. W razie mocnych dolegliwości bólowych można zastosować środki przeciwbólowe dostępne w aptekach. W razie nasilającego się uporczywego bólu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

Tematyka: chirurg stomatologiczny wrocław, chirurgia stomatologiczna we wrocławiu, usuwanie zęba mądrości wrocław.

W tym dziale: Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyzębia. Chirurg stomatolog wykonuje zabiegi stomatologiczne w zakresie chirurgicznego leczenia i usuwania zębów, w tym ósemek i zębów mąrdości.